Laparoskopik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Laparoskopik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Teknolojinin gelişmesiyle cerrahi operasyonların büyük kısmı laparoskopi yani kapalı yöntemle yapılmaya başlandı. Bu ameliyatlarda büyük kesiler olmuyor. Laparoskopi ile pankreas kanseri gibi zor ameliyatlarda dahi başarılı sonuçlar alınabiliyor. Bu yöntemle hastanede kalış süresi kısalırken, hastalar da kısa sürede günlük hayatlarına dönebiliyor.

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik cerrahide göbek deliğinden ucunda kamera olan bir alet, karın içine sokulur. Karın içindeki organlar bu sayede görüntülenerek ameliyat yapılır. Bu uygulamada, karnın farklı bölgelerine 0,5 ya da 1 cm genişliğinde aletler yerleştirilir ve operasyon bu aletler aracılığıyla yapılır.

Laparoskopik Cerrahi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Laparoskopik cerrahi karın içi ameliyatlarının tamamında uygulanabiliyor. Apandisit ve safra kesesinin alınması, karın bölgesindeki tümörlerin çıkarılması, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, karın ve kasık bölgesindeki fıtıkların tedavisinde, karaciğer, kolon gibi organların çıkarılmasında kullanılabiliyor.

Laparsokopik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Laparsokopik cerrahi sonrası beslenmenin nasıl olacağı ameliyatın türüne göre değişir. Operasyon sonrası genellikle 6 saat içinde oral yoldan vücuda sıvı alınabilir. Bulantı ve kusma olmaması durumunda katı gıdalara geçiş yapılabilir. Obezite cerrahisi gibi cerrahilerde beslenme düzeni doktor ve diyetisyen tarafından belirlenmelidir.

Bize Ulaşın

Doktorlarımız

Blog

 Sizi Arayalım