Laparoskopi ve 6 Önemli Avantajı

Laparoskopi ve 6 Önemli Avantajı

Tıp dünyasında, özellikle de cerrahi alanında son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. Laparoskopi ya da bir başka deyişle kapalı cerrahi yöntemi, tıp alanındaki en önemli gelişmelerden biri. Hem hasta hem de doktor açısından büyük avantajlar sağlayan Laparoskopik yöntem son yılların gözdesi. Adana Laparoskopi olarak, laparoskopik cerrahinin 6 önemli avantajını sizler için anlattık.

İnsan sağlığına dair önemli kazanımlar sunan laparoskopik ameliyat yöntemi, yumurtalık kistleri, rahim sarkması, miyom, rahim kanseri gibi çok sayıda kadın hastalığının tedavisini çok daha kolay hale getiriyor. İşte laparoskopinin 6 avantajı…

Estetik Görünüm

Açık cerrahi operasyonlarında hastanın bedeni üzerinde 15-20 santimetreye kadar varan kesiler açılmaktadır. Ancak laparoskopide açılan kesi, yarım santimetre büyüklüğündedir. Bu yüzden ameliyatın ardından hastanın bedeninde kalan iz son derece minimal boyutta olur. Hasta estetik görünüm açısından kendisini daha iyi hisseder.

Düşük Enfeksiyon Riski

Kapalı ameliyatta hastanın karnı açılmaz ve tüm operasyon minimal bir kesi sayesinde gerçekleştirilir. Bu da enfeksiyon tehlikesinin büyük oranda azalacağı anlamına gelir. Araştırma verilerine bakıldığında bu sonuç açık biçimde görülebilmektedir.

Daha Az Kanama Riski

Laparoskopik yöntemde kullanılan kamera, doktora büyük ve yüksek çözünürlüklü görüntü sağlar. Bu da cerrahın görüş alanını ve kabiliyetini arttırır. Bu da hastanın ameliyat sırasında bir kanama yaşama riskini büyük oranda azaltır.

Hastanede Kalma Süresini Kısaltır

Laparoskopik ameliyatların ardından hastanın, hastanede kalma süresi oldukça kısadır. Açık cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatların ardından hastalar beş güne kadar varan yatış sürelerine tabi tutulurken laparoskopik ameliyatların sonrasında aynı gün taburcu edilebiliyor. Çünkü laparoskopik ameliyatlarda kanama, ağrı veya enfeksiyon riski sıfıra yakındır. Dolayısıyla hastanın, hastanede kalmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Normal Yaşantıya Hızlı Dönüş

Laparoskopik operasyonların sağladığı en önemli avantaj ise kişinin normal yaşantısına daha çabuk dönmesidir. Hastalar laparoskopi sonrasındaki ilk hafta içerisinde günlük yaşamlarına ve işlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Ameliyat sonrasında Kısırlık Riskini Azaltıyor

Doğurganlığı etkileyebilecek birçok risk açık cerrahide mevcuttur. Ancak laparoskopik ameliyatlarda yumurtalıklar korunarak kistler çıkartılabiliyor, yapışıklıklar giderilebiliyor ve yumurtalık kanallarındaki tıkanıklıklar açılabiliyor. Rahime zarar verilmeksizin miyomlar çıkartılabiliyor. Bu sayede hastanın doğurganlığı koruma altına alınıyor.

Bize Ulaşın

Doktorlarımız

Blog

 Sizi Arayalım