Kadın Hastalıklarında Kullanılan Mikro Laparoskopi

Kadın Hastalıklarında Kullanılan Mikro Laparoskopi

Laparoskopi yani bir başka deyişle kapalı ameliyatların yanı sıra tıp dünyasında kullanılmaya başlanan mikro laparoskopi, kadın hastalıklarının hem teşhis hem de tedavi süreçlerinde başarılı sonuçlar doğuruyor. Hastalara büyük konfor ve hızlı iyileşme gibi önemli avantajlar sağlayan mikro laparoskopiye dair merak edilenleri Adana Laparoskopi sizler için anlattı.

Mikro Laparoskopi Özellikleri

Tıp dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler günümüzde ameliyatları çok daha konforlu hale getirdi. Özellikle laparoskopik operasyonlarda daha az ve daha minimal kesiler kullanılıyor. Tıp dünyasında çığır açan yeniliklerden biri de mikro laparoskopi. Bil hassa jinekolojik hastalıkların cerrahi tedavisinde büyük kolaylık sağlayan Mikro Laparoskopiyi gelin birlikte inceleyelim.

Mikro Laparoskopide Yara İzleri 2 mm

Miyomlardan çikolata kistlerine, rahim kanserinden idrar kaçırma sorunlarına kadar, çok sayıda kadın hastalığının cerrahi tedavisinde laparoskopik yöntem yani kapalı ameliyat tekniği kullanılmakta. Ancak son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler laparoskopinin de ötesine geçerek mikro laparoskopi metodunu doğurdu. Mikro Laparoskopi yönteminde kullanılan cihazlar ve aletler, standart laparoskopi tekniğindekilere kıyasla çok daha küçük ve çok daha işlevseldir. Klasik kapalı ameliyatlarda 5 ila 12 milimetre çapında değişen cerrahi araçlar kullanılmaktadır. Ancak Mikro Laparoskopide kullanılan aletlerin boyutu iki milimetreye kadar inmektedir. Somutlaştırmak gerekirse mikro laparoskopi sonrası yara izi, ancak bir kürdan çapı kadardır.

Mikro Laparoskopi Jinekolojik Hastalıkların Teşhisinde De Kullanılmaktadır

Jinekolojik rahatsızlıkların (kadın hastalıklarının) tedavisinde kullanılan mikro laparoskopinin ardından birkaç haftalık süre geçtiğinde, hastanın bedenindeki yara izi fark edilmeyecek bir hale gelir. Çoğu vaka da dikiş bile gerekmemektedir. Estetik açıdan olumlu sonuçlar sağlamasının yanı sıra başarılı bir tanı ve tedavi yöntemi olarak da mikro laparoskopi beğeni toplamaktadır.

Mikrolaparoskopi İle İyileşme Ne Kadar Zaman Alır?

Mikro Laparoskopi ameliyatlarında açık cerrahiden farklı olarak kan kaybı minimal düzeydedir. Tedavinin ardından hastanın hissedeceği ağrılar da çok daha hafif seyreder. Yaşamsal risk faktörleri minimum seviyededir. Kesi noktalarında bir fıtık vakasının meydana gelmesi ise hemen hemen imkansızdır. Hasta çok daha çabuk iyileşir. Kişi bir veya iki günlük sürecin ardından kendisini toparlar ve normal yaşantısına dönebilir.

Mikro Laparoskopi Hangi Jinekolojik (Kadın Hastalıkları) Rahatsızlıklarda Uygulanır?

 • Yumurtalık kistleri
 • Dış gebelik
 • Kronik kasık ağrıları
 • Karın içi yapışıklıklar
 • Endometriozis ve Çikolata Kisti
 • İdrar kaçırma sorunları
 • Miyom tedavisi
 • Karın İçi İltihabi rahatsızlıklar
 • Yumurtalıkların kendi çevresinde dönmesi
 • Kısırlık Probleminin teşhis ve tedavisi
 • Rahim alınması
 • Vajina Sarkması
 • Rahim Sarkması

Bununla birlikte kadın hastalıklarının etkileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu yüzden hasta için en doğru cerrahi yöntemin hangisi olduğuna uzman bir doktor karar vermelidir. Zira bazı hastalar laparoskopi ve mikro laparoskopi için uygun olmayıp, açık cerrahiye ihtiyaç duyabilirler.

Bize Ulaşın

Doktorlarımız

Blog

 Sizi Arayalım